Życie w pandemii koronawirusa to sytuacja w której, z dnia na dzień, setki tysięcy osób tracą pracę i możliwość utrzymania się. Powinno to zmobilizować rząd i Parlament do wyjścia z propozycjami, które pozwolą ludziom godnie przetrwać kryzys. Tak się niestety nie stało.

Podpisana na początku tego tygodnia przez Andrzeja Dudę tarcza antykryzysowa dla osób na umowach śmieciowych oferuje jedynie jednorazową zapomogę, w kwocie, która często wystarczy jedynie na spłatę jednej raty kredytu lub czynszu. Co więcej, w podobnie trudnej sytuacji stawia osoby na etacie – wiele z nich będzie musiało się liczyć z realną obniżką wynagrodzenia [1].

Widząc, jaki kurs przyjmuje rząd, zrobiliśmy wszystko, aby wybrzmiał głos chroniący najsłabszych. Ponad 7,5 tys. osób podpisało apel o godne zabezpieczenie dla osób na umowach zlecenie, o dzieło i samozatrudnieniu. Przekazaliśmy go podczas telekonferencji politykom Lewicy – Krzysztofowi Śmiszkowi i Magdalenie Biejat oraz wiceprzewodniczącej Komisji Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Agnieszce Ścigaj (klub PSL). Na obydwu konferencjach nasze argumenty znalazły uznanie. Lewica podnosiła głośno kwestię sytuacji osób na umowach śmieciowych. Posłanka Ścigaj zgodziła się z nami, że jednorazowa zapomoga niczego nie rozwiązuje. PSL i Lewica zagłosowały przeciw tarczy w zaproponowanej przez rząd formie.

Zespół Akcji próbował przedstawić nasze wspólne postulaty Platformie Obywatelskiej oraz Prawu i Sprawiedliwości. Główna siła opozycyjna zgłaszała gotowość do rozmowy, jednak ostatecznie nie spotkała się z nami. PiS, nawet w tak szczególnych okolicznościach, nam nie odpowiedział. Obie partie dostały od nas apel drogą elektroniczną. Ostatecznie, mimo wcześniej zgłaszanych zastrzeżeń, tarcza została przyjęta nie tylko głosami PiS, ale również większości Koalicji Obywatelskiej. [2]

Przyjęcie tarczy nie kończy tematu. Z sytuacją kryzysu ekonomicznego i społecznego, spowodowanego koronawirusem będziemy żyć jeszcze wiele miesięcy, i na pewno będą potrzebne nowe rozwiązania. Zespół Akcji Demokracji codziennie śledzi i analizuje rozwój wypadków. Dziś, gdy setki tysięcy osób tracą pracę, czujemy ciężar odpowiedzialności i planujemy działania na rzecz świata, w którym w obliczu pandemii, będziemy wszyscy w Polsce nadal mogli i mogły godnie żyć.

Zachęcamy Cię do dorzucenia się do kolejnych kroków, dzięki którym będziemy mogli upominać się szczególnie o tych, których losu politycy często nie dostrzegają. Dzięki Twojej wpłacie nasz zespół będzie mógł szybko i dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację.

DORZUĆ SIĘ DO KOLEJNYCH DZIAŁAŃ

Przy okazji naciskania na polityków ws. tarczy antykryzysowej zebraliśmy ponad 100 historii osób, które podzieliły się swoimi obawami i opowiedziały o swojej sytuacji. Takich jak pani Doroty, która jako samozatrudniona nauczycielka języka obcego, boi się, że za chwilę straci pracę. Czy samodzielnie wychowująca syna Ewa, która od kwietnia traci swoją umowę-zlecenie i nie wie, co będzie dalej. Te historie nagłaśnialiśmy w trakcie debaty o tarczy. Udało nam się zainteresować nimi media. Opowiedziałem o nich m.in. w “Gazecie Wyborczej” [3] i Superstacji, dotarły do setek tysięcy użytkowników mediów społecznościowych. W tym polityków i polityczek.

Pytaliśmy polityków, co zrobią dla Doroty, Ewy, czy inny osób, które z dnia na dzień tracą pracę. W gastronomii, kulturze, transporcie, hotelarstwie, handlu i dziesiątkach innych branż. Dziś widać gołym okiem, że decydenci nie przejęli się ich losem wystarczająco. Tymczasem, jak szacują eksperci i rządzący [4], czeka nas niespotykany od lat wzrost bezrobocia. Będziemy walczyć o to, aby w obliczu przedłużającej się pandemii, nikt nie pozostał sam.

DORZUĆ SIĘ DO KOLEJNYCH DZIAŁAŃ

Bogumił Kolmasiak z zespołu Akcji Demokracji

[1] Tarcza Antypracownicza. 16 mln pracujących nie dostaje od rządu nic – poza rachunkiem do zapłacenia, Oko.Press, 3.04.2020 r.
[2] Budka o poparciu dla Tarczy Antykryzysowej: KO nie dała się złapać na pułapkę Kaczyńskiego. RMF24.pl, 28.03.2020 r.
[3] Koronawirus. Stracili pracę przez epidemię, a najmują mieszkania. Jak im pomóc?, Gazeta Wyborcza, 30.03.2020 r.
[4] Bezrobocie wzrośnie, a zasiłek mały. Kwota jednak może się zmienić. Wiceminister nie wyklucza. Money.pl, 03.04.2020 r.