Po burzliwych obradach Komisji ds. Energii i Aktywów Państwowych, organizacje i ruchy klimatyczne (w tym inicjatywa Wschód, Greenpeace Polska, Akcja Demokracja, Client Earth, Rodzice dla Klimatu, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Polska Zielona Sieć) na wspólnej konferencji prasowej zaapelowały do rządu i zbierającego się sejmu o finalne zniesienie zasady 10H, która od 2016 roku zablokowała rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Strona społeczna jednym głosem domaga się liberalizacji przepisów dotyczących wiatraków i ponagla polityków i polityczny, aby tematem zająć się na aktualnym posiedzeniu Sejmu.
Wiktoria Jędroszkowiak (inicjatywa Wschód): Antywiatrakowiec to synonim antyszczepionkowca. My, młodzi, nie mamy złudzeń: odblokowanie ustawy wiatrakowej to dopiero pierwszy z wielu kroków do odratowania polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Liberalizacja w postaci ustalenia odległości 500 m pozwoli na 25-krotne zwiększenie dostępności terenów – to umożliwi powstanie ponad 30 GW nowych elektrowni wiatrowych generujących tanią, czystą i dostępną energię.
Mikołaj Gumulski (Greenpeace Polska): Rząd Prawa i Sprawiedliwości walcząc o fundusze z Krajowego Planu Odbudowy próbuje częściowo naprawić zablokowany przez siebie wiele lat temu rozwój energetyki wiatrowej. Procedowanie tych projektów to potwierdzenie tego, co jako Greenpeace mówimy od lat: ustawa 10h była błędem. Należy nazwać ją nie inaczej jak sabotażem polskiej energetyki.Szkoda, że rząd potrzebował 7 lat, wojny, kryzysu energetycznego oraz konfliktu z Unia Europejską aby wreszcie podjąć jakąś racjonalną decyzję w temacie polskiej energetyki.
Magda Zając (Rodzice dla Klimatu): Po latach blokowania energetyki wiatrowej, Polacy wreszcie doczekali się chwili, która może tę nieuzasadnioną niczym politykę zatrzymać. Kilka tygodni temu Polska Akademia Nauk potwierdziła w swoich badaniach, że wiatraki NIE szkodzą ludziom i otoczeniu. Dlatego, w imieniu Rodziców dla Klimatu, apelujemy o liberalizację ustawy wiatrakowej – dla naszych dzieci, dla naszego zdrowia, dla bezpieczeństwa nas wszystkich.
Wojciech Kukuła (Client Earth): Polska gospodarka straci co najmniej 7 miliardów złotych w perspektywie 2030 r. z tytułu wyższych cen energii, jeśli rządzący nie przyjmą pilnie nowelizacji ustawy umożliwiającej budowę wiatraków na lądzie. Odblokowanie wiatraków to obecnie jedna z najpilniejszych spraw w polskiej polityce, ponieważ ponad milion rodzin w Polsce doświadcza ubóstwa energetycznego i potrzeba pilnych działań obniżających ceny energii. Koalicja rządowa musi jak najszybciej przerwać polityczny impas wokół wiatraków i zmienić prawo jeszcze w styczniu.
Joanna Krawczyk (Polska Zielona Sieć): Od lat walczymy o jak najlepsze warunki dla rozwoju energetyki obywatelskiej w Polsce. Tym bardziej cieszy fakt, że w projekcie liberalizacji zasady 10H pojawił się zapis umożliwiający wykorzystanie przez społeczność lokalną przynajmniej 10% energii produkowanej przez farmę wiatrową zlokalizowaną na terenie jej gminy. Według badań przeprowadzonych w Szkocji, zyski które przynoszą lokalnej społeczności farmy wiatrowe należące do obywateli są nawet 34 razy wyższe niż z farm komercyjnych. Warto iść tą drogą. Ten z pozoru niewielki krok może okazać się wielkim skokiem dla rozwoju energetyki obywatelskiej w naszym kraju.
Piotr Cykowski (Akcja Demokracja): Mamy dość blokowania przez rządzących rozwoju taniej, niezależnej i bezpiecznej energii z wiatru i słońca. Ropa, węgiel i gaz to narzędzia prowadzenia wojny przez Rosję i innych dyktatorów oraz olbrzymie zyski koncernów, które już wystarczająco zarobiły na obecnych kryzysach kosztem klimatu i kieszeni zwykłych ludzi. Nie chcemy być dłużej zakładnikami szantażu Putina, politycznych układanek oraz garstki polityków.
Lola Uhlig (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny): Nieustannie marzę o bezpiecznej przyszłości w Polsce. W Polsce, która jest neutralna klimatycznie i niezależna energetycznie. W Polsce, która nie jest już uwiązana do paliw kopalnych od żadnego dyktatora – czy to z Rosji, czy z Kataru. Każde marzenie jest realne, ale samo się nie spełni, dlatego musimy działać, musimy przeprowadzić sprawiedliwą transformację i to teraz. Pierwszym krokiem w tą stronę jest obalenie ustawy 10H.
Dominika Lasota (inicjatywa Wschód): Mówimy dzisiaj jednym głosem: “Odblokujcie wiatraki!”. Polska ma najbardziej radykalne przepisy dotyczące wiatraków w Unii Europejskiej. Nie możemy dłużej zwlekać ze sprawiedliwą transformacją naszej energetyki. Sejm musi na tym posiedzeniu wreszcie znieść tę szkodliwą zasadę 10H, która odbiera nam od 7 lat szansę na czystą i tanią energię z wiatraków.
ZDJĘCIA z konferencji prasowej są dostępne tutaj – do darmowego użytku zewnętrznego.
Link do APELU Akcji Demokracji w sprawie odblokowania energii z odnawialnych źródeł energii tutaj.
Dziękujemy inicjatywie Wschód za zorganizowanie konferencji.