Obejrzyj, krótkie wideo o tym, jak włączyć się do akcji:
Wybierz postulat, o którym chcesz opowiedzieć:
- przywrócenie obowiązku okresowych badań lekarskich (w tym okulistycznych) dla myśliwych,
- utrzymanie zakazu udziału dzieci w polowaniach,
- weekendy wolne od polowań,
- łatwy dostęp do informacji o planowanych polowaniach,
- możliwość łatwego wyłączenia własnej ziemi z obszaru polowań,
- zakaz polowań w cennych przyrodniczo miejscach oraz odstrzałów zwierząt w rezerwatach przyrody, parkach narodowych i ich otulinach,
- zakaz polowania na wszystkie gatunki ptaków,
- zakaz polowań w czasie godów, w okresie ciąży, rui i prowadzenia młodych,
- zakaz polowań komercyjnych.
Skorzystaj z poniższych wskazówek:
- Wybierz spośród 9 plansz jeden z postulatów naszej kampanii, który jest Ci najbliższy.
- Wydrukuj planszę i opis do niej – łącznie 2 strony formatu A4. Nie masz drukarki? Możesz napisać hasło wyraźnie, drukowanymi literami na kartce A4.
- Zastanów się, co chcesz powiedzieć, dlaczego ta sprawa jest dla Ciebie ważna. Nie musisz znać danych czy liczb. Wskazówki, co możesz uwzględnić, znajdziesz na drugiej stronie planszy z hasłem. Przygotuj krótką wypowiedź (maksymalnie 60 sek.) złożoną z następujących elementów:
- Jednozdaniowe przedstawienie się: imię i do wyboru: wiek, zawód, miejsce zamieszkania, rola społeczna (np. matka dwojga dzieci w wieku szkolnym).
- krótkie, ‘od serca’, wyjaśnienie, dlaczego wybrany przez Ciebie postulat jest ważny.
- Spróbuj powiedzieć na głos to, co wymyśliłaś (-eś) i sprawdź, czy wypowiedź nie jest zbyt długa (stoper masz z pewnością w telefonie). Postaraj się mówić z pamięci i nie zapisywać wypowiedzi, bo wtedy będzie ona bardziej naturalna i przekonująca.
- Poproś kogoś, aby Cię nagrał, albo przygotuj telefon do nagrania selfie. Nagrywamy telefonem, a nie kamerką z komputera. Format obrazu musi być w pionie.
- Wykadruj obraz tak, aby widoczna była trzymana przez Ciebie plansza. Twoja twarz nie może być w cieniu, pamiętaj, aby była równomiernie oświetlona. Dlatego dobrze jest nagrywać na wolnym powietrzu. Najlepszym tłem do nagrania byłby las, zieleń, przyroda. Pamiętaj aby miejsce nagrania nie było zbyt głośne i wietrzne.
- Włącz nagrywanie i ustaw się tak, jak podczas próby. Policz w myślach do trzech i zacznij mówić. Mów głośno. Gdy skończysz, policz ponownie do trzech i dopiero wtedy rusz się, by wyłączyć nagrywanie.
- Jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze możesz skasować i powtórzyć nagranie!
- Po skończonym nagraniu wklej w okienko wyszukiwarki w telefonie adres: akcja.link/nagranie i wgraj je na dysk Akcji Demokracji!
- Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz nagrać wideo, zrób sobie wyraźne zdjęcie z planszą i prześlij nam przez ten sam formularz dodając krótki opis.