Kampania Akcji Demokracji w obronie niezależności sądów została ocenzurowana przez ważnych graczy na rynku reklamy i mediów.
Trzy firmy (AMS, Polska Press Grupa oraz Jet Line) odmówiły zamieszczenia plakatów, za pomocą których aktywiści i aktywistki apelują do sędziów – kandydatów do niekonstytucyjnej Krajowej Rady Sądownictwa, by zrezygnowali z ubiegania się o te stanowiska. To kneblowanie debaty publicznej – twierdzi Akcja Demokracja.
Ogłoszenia zawierające imię i nazwisko sędziego – kandydata lub kandydatki do KRS i wezwanie „Zrezygnuj z KRS! Kadencja minie, wstyd zostanie” miały pojawić się na bilbordach w 11 miastach [1] oraz w 6 lokalnych tygodnikach [2] w miastach skąd pochodzą kandydaci. Treść ogłoszeń była konsultowana ze współpracującymi z Akcją prawnikami, którzy potwierdzają, że nie widzą żadnych podstaw do odmowy publikacji.
„Korzystamy z wszelkich zgodnych z prawem dróg, by przeciwstawić się przejmowaniu sądów przez PiS” – mów Piotr Cykowski z Akcji Demokracji. „Ponad tysiąc osób zrzuciło się na przygotowanie reklam. Działania tych trzech firm odbieramy jako cenzurę wymierzoną w tych wszystkich, którzy protestowali i protestują przeciwko niszczeniu państwa prawa” – dodaje.
[Obrazek: Jedna z kilkunastu reklam, które zostały ocenzurowane]
Sejm może głosować nad kandydaturami już w najbliższym tygodniu, Akcja Demokracja zwraca się więc z apelem do obywatelek i obywateli, aby wzięli sprawy w swoje ręce. Zachęca do tego, żeby w najbliższy poniedziałek pojawili się pod sądami z plakatami, które zostały ocenzurowane przez firmy reklamowe. Piotr Cykowski dodaje: – Nasze projekty jedynie wzywają osoby piastujące publiczne stanowiska do przestrzegania prawa i niebrania udziału w niekonstytucyjnym procederze. Nie ma w tym niczego nielegalnego. Dlatego obawiamy się, że prawdziwe przyczyny odmowy leżą gdzie indziej – doszło do takiej sytuacji, że nawet koncerny prywatne nie chcą wchodzić w zwarcie z obecną władzą” – dodaje.
W najbliższych dniach Akcja zajmie się dystrybuowaniem plakatów pomiędzy aktywistami oraz organizowaniem w najbliższy poniedziałek (26 lutego) warszawskiej pikiety pod Sądem Rejonowym dla m. st. Warszawy przy ul. Marszałkowskiej 82.
[1] Billboardy zamówione w AMS miały znaleźć się w Częstochowie, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Jaworznie, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Siemianowicach Śląskich, Słupsku,
Warszawie, Wodzisławie Śląskim.
[2] Reklamy zamówione w Polska Press miały ukazać się w: Tygodniku Jaworzno, Tygodniku Częstochowa, Tygodniku Gliwice, Tygodniku Wodzisław, Tygodniku Siemianowice Śląskie i
Gazecie Lubuskiej.