Dzień dobry,
tak bardzo się cieszę! Dzisiaj pod Sejmem na wspólnej konferencji organizacji i partii demokratycznej opozycji ogłosiliśmy złożenie wspólnego projektu, dzięki któremu Polska odzyskałaby fundusze unijne, zabrane nam przez decyzje PiS, Ziobry i Manowskiej. Złożyły ją do laski marszałkowskiej: Platforma Obywatelska, Nowa Lewica (połączone SLD i Wiosna), Razem, Nowoczesna, Partia Zieloni, Inicjatywa Polska, Unia Europejskich Demokratów oraz Polska Partia Socjalistyczna.
Oczywiście – ta ustawa nie wejdzie w życie dziś ani jutro. Może będziemy musieli czekać nawet do kolejnych wyborów, jeżeli nie uda się rozbić większości PiS. Ale pokazaliśmy, że umiemy współpracować. Miałem przyjemność koordynować przez ostatnie tygodnie prace zespołu roboczego, w którym zasiadali przedstawiciele wszystkich ugrupowań. Mogę Ci zdradzić, że dyskusje były momentami ostre. Sam też w imieniu naszego ruchu przedstawiałem poprawki, musząc z części zrezygnować w imię kompromisu.
Podczas konferencji w imieniu ruchu Akcji powiedziałem:
“Szanowni Państwo, w grudniu zadeklarowaliśmy, pod Sądem Najwyższym, w miejscu wielu protestów, Łańcuchów Światła, długoletniej batalii o praworządność, rozpoczęcie prac nad projektem ustawy na bazie projektu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.
Dzisiaj, pod Sejmem, przekazując niejako do kolejnego etapu, etapu prac parlamentarnych ten projekt, możemy z całą pewnością stwierdzić, że jest to najlepsze możliwe rozwiązanie, jeżeli chodzi o, po pierwsze, wykonanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a po drugie, jeszcze ważniejsze, przywrócenie Polsce środków unijnych, zarówno utraconych w wyniku kar z powodu funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej, jak i możliwość odblokowania Krajowego Planu Odbudowy.
Ta wielka, cywilizacyjna szansa nie może zostać zmarnowana tylko z tego powodu, że ktoś chce wziąć sądy dla siebie.Chciałbym też powiedzieć, że pracując przez ten miesiąc w zespole roboczym, bardzo staraliśmy się zwrócić uwagę na sytuację obywateli i obywatelek. Jako ruchy społeczne szczególną uwagę zwróciliśmy na to, żeby ten chaos zatrzymać. Ta ustawa zatrzymuje chaos w sądach, który stworzył PiS z Ziobrą i swoimi namiestnikami.
I dlatego tak ważne jest, że stojąc dzisiaj tutaj razem możemy zadeklarować, że mamy klucz. Klucz do odzyskania środków unijnych. Klucz do zapobieżenia chaosowi w sądach, który najbardziej dotyka każdego obywatela i obywatelkę, którzy do tego sądu idą.
Zatrzymamy ten chaos razem”.
Zdjęcie „Gazety Wyborczej” z konferencji. Wśród uczestników i uczestniczek m.in. Michał Wawrykiewicz (Wolne Sądy), Jakub Kocjan (Akcja Demokracja), Marta Lempart (Ogólnopolski Strajk Kobiet), Kamila Gasiuk-Pihowicz (Platforma Obywatelska), Anna Maria Żukowska i Krzysztof Śmiszek (Nowa Lewica), Barbara Dolniak (Nowoczesna), Magdalena Biejat (Razem) oraz przedstawiciele innych stron Porozumienia dla Praworządności.
Jako ruch Akcji i inne organizacje społeczne mamy taką siłę, by obok siebie stanęli przedstawiciele partii opozycyjnych, które na co dzień mocno się krytykują. To realizacja woli elektoratów partyjnych, jak wynika z sondażu na zlecenie Akcji Demokracji. Niestety, na ten moment, wśród sygnatariuszy ustawy nie ma Polski 2050 oraz PSL. Cieszę się natomiast, że pozostają w Porozumieniu Dla Praworządności. Choć różnią się od nas co do pomysłów na naprawę wymiaru sprawiedliwości, deklarują wsparcie projektu na kolejnych etapach. Obiecuję, że podczas kolejnych spotkań i inicjatyw uczynię wszystko, żeby opozycja demokratyczna się zjednoczyła w tak ważnych kwestiach!
Pozdrawiam serdecznie!
Jakub Kocjan z zespołu Akcji Demokracji