Zespół Akcji Demokracji
Zespół kampanijny
Bogumił Kolmasiak
Kierownik kampanii, projektów i komunikacji
Jako wieloletni działacz organizacji pozarządowych, koordynował i organizował kampanie społeczno-polityczne, projekty z obszarów takich jak polityka rolna i żywnościowa, zrównoważony rozwój czy wsparcie energetyki prosumenckiej. Publikował m.in. w „Krytyce Politycznej”, „Zielonych Wiadomościach”, „Bez Dogmatu”, NOIZZ.pl, występował jako komentator radiowy i telewizyjny. Dawniej związany z partią Zieloni. W zespole Akcji Demokracji od niemal samego początku, był pierwszą osobą pracującą na stanowisku kampaniera. Później pełnił rolę lidera podzespołu demokracji i sprawiedliwości społecznej oraz głównego specjalisty ds. UX, Nowych Mediów i analizy politycznej, obecnie jest jednym z dwóch kierowników zespołu kampanijnego.
Anna Tomaszewska
Kampanierka
Została aktywistką w 1998 roku, zgłaszając się do Centrum Wolontariatu, później przez wiele lat koordynowała m.in. działania lokalne Amnesty International. Do 2017 roku zasiadała w zarządzie Fundacji Inna Przestrzeń, współtworzyła takie inicjatywy jak portal Kontynent Warszawa – Warszawa Wielu Kultur, Portal Info-Migrator, Punkt informacyjny dla migrantów w Centrum Wielokulturowym w Warszawie oraz organizowała wydarzenia, np. Wielokulturowe Warszawskie Street Party. W Akcji zajmuje się platformą Nasza Demokracja i pracuje jako kampanierka. Wspiera także organizacyjnie kampanie, koordynując większość akcji w przestrzeni publicznej i budując sztaby lokalne. Współpracuje z aktywistami i aktywistkami z całej Polski.
Piotr Cykowski
Kampanier
Aktywista na rzecz praw człowieka i demokracji od przeszło 20 lat; zaczynał działalność w Amnesty International. W latach 2001-2006 koordynował działania na rzecz praw człowieka w Tybecie na poziomie krajowym i międzynarodowym. Współtwórca organizacji społecznych wspierających różnorodność, migrantów, mniejszości i demokrację takich jak: Fundacja Inna Przestrzeń, Warszawskie Centrum Wielokulturowe, Fundacja Klamra czy Komitet Obrony Demokracji. Członek Kampanii Przeciw Homofobii. Absolwent ochrony środowiska na Uniwersytecie Warszawskim, podyplomowych studiów z zakresu praw człowieka w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i w Polskiej Akademii Nauk oraz Szkoły Liderów. Zaangażowany w działania Akcji od samego początku, do zespołu dołączył w 2016 r., obecnie jest kampanierem i zajmuje się serią podcastów Akcji.
Jakub Kocjan
Kampanier
Doktorant w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Ukończył prawo (Uniwersytet Warszawski), Global business, finance and governance (Szkoła Główna Handlowa) oraz American Studies (Uniwersytet Warszawski). Absolwent 30. edycji Szkoły Liderów Politycznych. Wyróżniony Nagrodą Prezydenta Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego. Członek prawniczego Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy oraz EDYN – European Democracy Youth Network. Dwukrotny stypendysta Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk prawnych, otrzymał także pięciokrotnie stypendium Rektora UW dla najlepszych studentów. Absolwent Centrum Prawa Amerykańskiego oraz Akademii Demokracji Socjalnej. Udzielał bezpłatnych porad z prawa pracy w Klinice Prawa UW. Zaczął działać w Akcji jako wolontariusz w 2017 roku, a dziś kampaniuje na rzecz praworządności, zajmuje się też obszarem edukacji, działaniami solidarnościowymi z Ukrainą i prowadzi analizę danych.
Iga Woźniak
Kampanierka
Z wykształcenia kulturoznawczyni. Ma doświadczenie w lokalnych działaniach na rzecz promocji weganizmu i edukowania na temat praw zwierząt pozaludzkich. Członkini kolacji Future Food 4 Climate oraz Writers Collective (inicjatywy organizacji Sentient Media). Pracowała jako copywriterka oraz specjalistka ds. promocji w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych i jako freelancerka. W zespole kampanijnym od początku 2023 roku, zajmuje się przede wszystkim klimatem i prawami zwierząt.
Katarzyna Jaślar
Organizatorka kampanijna
Profesjonalna organizatorka i ogarniaczka rzeczywistości. W życiu zawodowym zajmowała się tworzeniem zespołów, wprowadzaniem ludzi w działania, usprawnianiem komunikacji. Do tej pory związana z prywatnymi przedsiębiorstwami. Od kilku lat aktywistka grupy szybkiego reagowania Akcji Demokracji, dopiera zaczyna pracę zawodową w 3. sektorze. W Akcji Demokracji wspiera pracę i rozwój Społecznych Sztabów Wyborczych.
Maria Madejska
Kampanierka
Ukończyła studia magisterskie z gospodarki przestrzennej ze specjalizacją „urbanistyka i regionalistyka” na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała m.in jako specjalistka w CEE Bankwatch Network, asystentka projektów w fundacji Heinricha Boella oraz koordynatorka eventów. W zespole kampanijnym zajmuje się m.in klimatem.
Zespół operacyjny
Marcin Zielonka
Kierownik Zespołu Operacyjnego
Od 2014 r związany z sektorem organizacji pozarządowych jako koordynator administracyjno-finansowy. Posiada doświadczenie w pisaniu, realizacji i rozliczaniu projektów finansowanych z funduszy samorządowych, rządowych, europejskich i norweskich. Z Akcją związany od 2018 r. działając w obszarze kadr i finansów. Współzałożyciel Fundacji Terra Desolata. Współpracował z Fundacją Inna Przestrzeń i Ruchomym Klubem Sportowym Gwiazda.
Aneta Korpikiewicz
Specjalistka ds. Kadrowo-Finansowych
Od 12 lat nieprzerwanie związana ze środowiskiem organizacji społecznych. Początkowo zaangażowana głownie w działania na rzecz małych lokalnych społeczności. Następnie aktywna również na innych, szerszych polach działalności organizacji pozarządowych o różnorodnym profilu, wreszcie jako specjalistka od spraw finansowo-kadrowo-administracyjnych. Współpracowała lub współpracuje z takimi organizacjami jak: Związek Młodzieży Wiejskiej, LGD Równiny Wołomińskiej, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Fundacja „Instytut Wydawniczy Książka i Prasa”, Fundacja Stocznia.
Zuzanna Trzebuchowska-Łaciak
Specjalistka ds. Administracyjno-Kadrowych
Od kilku lat wspiera działania trzeciego sektora. Jako aktywna członkini zespołów, specjalistka ds. szkoleń i koordynatorka biura brała udział w realizacji wielu projektów: edukacyjnych, historycznych, kulturowych. Łączy kompetencje administracyjno-projektowe z umiejętnościami z obszaru komunikacji. Absolwentka 24. Szkoły Trenerskiej oraz Członkini Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. W Akcji Demokracji wspiera działania zespołu operacyjnego w obszarze administracyjno-kadrowym.
Zespół technologiczny
Roman Walenciukiewicz
Kierownik zespołu technologicznego
Z wykształcenia inżynier oprogramowania, od wielu lat zaangażowany w działania na rzecz sprawiedliwości społecznej. Aktywnie wspiera inicjatywy związane z działalnością ADA Puławska, w tym organizację wydarzeń społeczno-kulturalnych oraz kampanii aktywistycznych. Organizator licznych koncertów punk hardcore, a także muzyk, który wierzy, że muzyka może być narzędziem zmiany społecznej.
Urszula Grymuła
Specjalistka IT
Bioinformatyczka-mykolożka z wykształcenia, aktywistka, anarchistka. Działa w wielu oddolnych inicjatywach na rzecz praw człowieka, środowiska i społeczeństwa. Od lat zaangażowana w działania na rzecz osób LGBT+ w kościołach chrześcijańskich, od 2022 roku skarbniczka Europejskiego Forum Chrześcijańskich Grup LGBTI+.
Zarząd
Jakub Kocjan
Bogumił Kolmasiak
Anna Tomaszewska
Marcin Zielonka
Rada Fundacji
Maria Świetlik
Przewodnicząca Rady
Krystyna Zowczak-Jastrzębska
Członkini Rady
Marcin Koziej
Członek Rady
Kinga Łozińska
Członkini Rady
Piotr Trzaskowski
Członek Rady
Pliki do pobrania
Statut normujący działalność
Akcji Demokracja
To historyczny sukces naszego ruchu! Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oficjalnie orzekł, że mechanizm Fundusze Za Praworządność jest…
Read More pdf
Regulamin funkcjonowania
darowizn na rzecz Akcji
To historyczny sukces naszego ruchu! Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oficjalnie orzekł, że mechanizm Fundusze Za Praworządność jest…