W ramach kampanii prowadzonej przez Lucynę z Pleszewa, absolwentkę Akademii Akcji powstały rekomendacje rowerowe w Pleszewie. Dzięki nim uda się wywalczyć drogi dla rowerów, które są:
– bezpieczne dla osób poruszających się rowerem;
– dostępne dla osób z ograniczeniami i w różnym wieku;
– spełniające najwyższe normy np. dotyczące wysokości krawężników i nawierzchni.
Najpierw jednak zebrała ponad 300 podpisów pod apelem w internecie, pokazując poparcie dla tworzenia rekomendacji w swoim mieście.
W kampanię zaangażowali się lokalni wolontariusze: seniorki i młodzież. Poza zamieszczeniem kampanii na stronach Akcji Demokracja udało się zorganizować 3 wydarzenia w Pleszewie. Wolontariusze spotykali się z mieszkańcami i zbierali podpisy pod rekomendacjami (głównie na papierze, ale także w internecie – link do rekomendacji).
Z pełnym raportem zawierającym rekomendacje w formie pliku PDF możesz się zapoznać tutaj.
Dzięki Akademii Akcji skorzystaliśmy ze wsparcia eksperta z Rowerowego Poznania. Opracowany dokument wysłaliśmy do Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusza Ptaka. Rekomendacje stały się podstawą do rozmów i do organizacji spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami Pleszewa – ruszamy z nimi w styczniu.
– tak napisała prowadząca kampanię Lucyna, i dodaje:
Udział w Akademii Akcji pozwolił nam poznać narzędzia do poruszania ważnych dla mieszkańców spraw. Poznaliśmy niezwykłych ludzi.
Akcja Demokracja wsparła działania oddolnej kampanii ramach projektu „Wzmocnienie potencjału aktywistek/aktywistów poprzez naukę kampaniowania online”. Projekt realizowany jest przez Akcję Demokrację z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.